
Dňa 5. mája 2026 sa žiaci slovensko-čínskej bilingválnej sekcie Gymnázium Mikuláša Kováča zúčastnili slávnostnej degustačnej večere, ktorá sa uskutočnila v priestoroch SOŠ Pod Bánošom v rámci praktickej časti maturitnej skúšky na tému „Hudecova čínska odysea“. Podujatie bolo zamerané na prezentáciu gastronomických tradícií, kultúry stolovania a prepojenie slovenskej a čínskej kultúry. Študenti mali možnosť oboznámiť sa s profesionálnou obsluhou, zásadami spoločenského stolovania a atmosférou slávnostných gastronomických podujatí.

Súčasťou večera bol aj kultúrny program, ktorý pripravili žiaci GMK. Spevom dvoch tradičných čínskych piesní sa predstavili žiačky 1. ročníka Lucia Weisová a Michaela Cejzlová. Tradičný čínsky tanec predviedla Anna Plesníková zo 4. ročníka. Veľký úspech zožala aj módna prehliadka tradičných čínskych odevov hanfu, ktorú moderovala Tatiana Hvizdáková z 2. ročníka, pričom jednotlivé modely predstavili žiaci 1. až 3. ročníka slovensko-čínskej bilingválnej sekcie.

Svojimi vystúpeniami študenti priblížili hosťom krásu a eleganciu čínskej kultúry a tradícií. Degustačná večera bola pre žiakov hodnotnou skúsenosťou a zároveň príležitosťou reprezentovať školu i slovensko-čínsku bilingválnu sekciu v duchu medzikultúrnej spolupráce a priateľstva.
Ďakujeme SOŠ Pod Bánošom za pozvanie a za túto výnimočnú skúsenosť!
RNDr. Angelika Adamová
slovensko-čínska bilingv. sekcia GMK